مبلمان کلاسیک چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

تشخیص مبلمان کلاسیک و چیدمان اشرافی بابت تفاوت ظاهری مشهودی که دارند کار سختی نیست. سبک کلاسیک که در قرن ۱۷ میلادی در فرانسه به وجود آمده بیش از دو قرن به عنوان سبک غالب در سراسر اروپا شناخته می‌شد. این سبک در ادامه جنبشی در اروپا و با الهام از هنر یونان باستان و رم و برای بازگشت به اصول و ارزش‌های زیباشناسی آنان به وجود آمده بود. مبل کلاسیک در عین ظرافت و زیبایی سادگی خاص خود را دارد و بیشتر به اثر هنری ماندگار شبیه است.

انواع مبلمان کلاسیک

امروزه انواع مختلفی از مبلمان کلاسیک عرضه میشود  مدلهای ویکتوریا، تئودور، گرجستانی، لوئی و فرانسوی از جمله محبوب‌ترینهای مبلمان کلاسیک می‌باشند. با وجود تفاوتهای اندک ویژگی‌های مشابه بسیاری در این مدلها دیده میشود که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ویژگی‌ها

معمولا این دسته از مبلمان بر پایه‌ی تقارن و تعادل طراحی میشود و این موضوع به وضوح در مدلهای کلاسیک قابل مشاهده است. دیزاین قدیمی و آنتیک، ترکیب متقارن، اشکال و خطوط هندسی منظم و رنگ‌هایی با الهام از طبیعت از جمله ویژگی‌های بارز مبلمان کلاسیک می‌باشند.

پارچه و مواد ساخت مبل کلاسیک

همانطور که از ظاهر این مدل مبلمان برمی آید، چوب تنها ماده‌ ساختار اسکلت آن است .معمولا در ساخت مبلمان کلاسیک از چوب‌های گران‌بها که بسیار مقاوم و سخت باشند، استفاده می‌شود و ابدا برای ساخت این مبلمان از چوب‌های ام دی اف، ملامینه یا چوب روس استفاده نخواهد شد چرا که این چوب‌ها قابلیت منبت‌ کاری و ظریف کاری را ندارند.

برای پارچه مبل کلاسیک هم از پارچه مبلی‌های گرانبها و نفیس یا چرم طبیعی استفاده می‌شود. زربفت، ساتن، حریر، کتان، کرباس و مخمل از جمله پارچه‎های متداول در ساخت مبلمان کلاسیک می‌باشند. اغلب پارچه مبلی این مدل مبلمان دارای طرح و الگوهای ساده است و تزئین اضافی در آن بکار برده نمی‎شود با این حال به خاطر طراحی ساده این مدل شما می‌توانید انواع‌ طرح‌های شطرنجی، راه راه و گلدار را در آن به کار ببرید.

منبت‌کاری

طراحی‌های پیچیده و ریزه‌کاری‌های دقیق از جمله ویژگی‌های مبل کلاسیک هستند. معمولا این منبت‌کاری و کنده‌کاری در دسته‌ها و پایه‌ و تاج مبل استفاده می‌شوند و حس لوکس و زیبایی را به مبلمان کلاسیک اضافه می‌کنند. این منبت‌کاری‌ها همیشه کار دست هستند و همین موضوع باعث افزایش قیمت مبلمان کلاسیک خواهد شد. این جزئیات معمولا پیچیده می‌باشند با این حال هارمونی و توازن خاصی بین آن‌ها برقرار است که ترکیب هنری منحصربفردی را می‌سازند.

ظرافت

مطمئنا ظرافت و زیبایی اولین چیزی است که در همان نگاه اول به بیننده تلقین می‌شود. تمامی اجزای مبل کلاسیک از اسکلت و پارچه مبلی گرفته تا رنگ و نقش و نگار آن، همگی با ظرافت خاصی انتخاب می‌شوند و هماهنگی و تعادل زیبایی را در مبلمان کلاسیک ایجاد می‌کنند. معمولا چوب و پارچه مبلی به کار برده شده در طراحی مبل کلاسیک سنگین هستند و همین باعث می‌شود که این نوع مبل در مقایسه با سایر مبل‌ها سنگین‌تر باشند. طراحی مبلمان‌های کلاسیک امروزی معمولا به گونه‌ای است که در عین حفظ اصالت و شکل آنتیک آن، با شرایط زندگی امروزی نیز متناسب هستند.

کیفیت

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، همیشه در ساخت مبل کلاسیک از مواد اعلا و گرانبها استفاده می‌شود و مبلمان کلاسیک کیفیت بالای خود را مدیون جنس چوب و پارچه مبلی می‌باشد.

رنگ

معمولا بیشترین تمایلات رنگی مبل کلاسیک به سمت رنگ‌های خنثی است. رنگ‌های زیتونی، کرمی، بژ، سبز روشن و طلایی بیشترین استفاده را به عنوان رنگ مبلمان کلاسیک دارند. رنگ‌های روشن و قوی جایگاهی در دکوراسیون سبک کلاسیک ندارند و شما نهایتا برای رنگ مبلمان کلاسیک خود می‌توانید از رنگ‌های قهوه‌ای، آبی، سبز روشن، زرشکی، یشمی، برنزی و صورتی چرک استفاده کنید.