مبل شزلون چیست ؟ ویژگی‌ها، تاریخچه و کاربرد مبلمان شزلون

در دنیای مبل و دکوراسیون انواع مختلفی مبلمان داریم که برخی از آن‌ها جهت راحتی بیشتر و برخی نیز با هدف تزئین خانه و زیباتر نشان دادن آن طراحی شده‌اند. در این بین نوعی مبل به نام مبل شزلون مبلی است که این دو هدف را یکجا در خود دارد. 

مبل شزلون در واقع یک مبل راحتی در قالب صندلی می‌باشد که به اندازه کافی بلند است تا بتوان پاها را روی آن قرار داده و به راحتی استراحت کرد. خواستگاه این مبل از کشور فرانسه بوده و اصطلاح فرانسوی آن نیز Chaise longue است. امروزه در فرانسه اصطلاح مبل شزلون می‌تواند به هر صندلی بلندی اشاره کند. اگر به دنبال این هستید که معنی نام مبل شزلون چیست پس جالب است بدانید که ترجمه واژه شزلون صندلی بلند است، که با توجه به شکل این نوع مبل، علت نامگذاری آن نیز مشخص است.

یکی از ابتدایی‌ترین تصاویری که از مبل شزلون وجود دارد، تصویر زیر است که گفته می‌شود متعلق به قرن هجدهم میلادی است.

به عنوان پیشینه این نوع مبل، می‌توان گفت که اولین مبل شزلون از ترکیب یک صندلی و یک نیمکت تختی در مصر ساخته شده است. اولین مدل‌های شناخته شده از این مبل با چوب نخل به همراه قطعات توری یا پوست خردشده ساخته می‌شد.

همان طور که همه بانوان ویکتوریایی که دچار بیماری غش می‌شدند می‌دانستند، هیچ‌چیز عاشقانه‌تر و رومانتیک‌تر از وجود یک مبل شزلون در اتاق نبوده است. در حالی که نام این مبل فرانسوی است، اما ردپایی از مصریان باستان در طراحی این مبل دیده می‌شود. آن‌ها برای اولین بار طراحی نیمکت تخت خوابی را با یک صندلی ترکیب کردند. اما چون در فرهنگ لغت فرانسوی تقریباً برای تمامی انواع مبلمان اسامی بسیار زیبایی در نظر گرفته شده است، به این ترتیب شهرت این مبل به نام فرانسوی آن قابل توجیه است.

در دوره ویکتوریا، مبل شزلون در کانون دکوراسیون اتاق نشیمن قرار داشتند (ویکتوریایی‌ها مبلمان خود را بسیار دوست داشتند). همچنین مبل شزلون جزء مهمی در روانکاوی فروید بود که روی آن بیماران را هیپنوتیزم می‌کرد و سپس حرف‌هایشان را تفسیر می‌کرد. بعدها در دهه ۱۹۳۰، مبل شزلون به خانه ها و دکوراسیون های هالیوودی راه پیدا کرده و صحنه‌های پر زرق و برقیی را ایجاد کرد که به طور محسوسی در فیلم‌ها و عکس‌های ستارگان سینما این طراحی مورد اقبال قرار گرفت.

طراحی‌های مدرن مبل شزلون چگونه است؟

هر کس در مورد این که مبل شزلون چیست یا این که مبل شزلون چه نوع مبلی است، یک ایده دارد. ولی باید در طی فرایند مدرنیته، نمونه‌های جدید کمی شباهت به نمونه‌های پیشین و ابتدایی داشته باشند. این قطعه از مبلمان به راحتی می‌تواند به عنوان یک صندلی یا یک صندلی استراحت بدون دسته استفاده شود. مبل شزلون برای راحتی و آرامش طراحی شده که در عین حال زیبایی خاصی نیز دارد. 

نمونه‌های اولیه مبل‌های شزلون دارای قاب‌های ساخته شده از فلز بودند و لوازم جانبی آن چرمی بود. لوله‌های روکش‌دار فولادی در طراحی مبلی که تصویر آن در پایین ارائه شده است، از ویژگی‌های منحصر به فرد این طراحی خاص است. این تصویر الهام‌بخش برخی تغییرات بسیار شیک نسبت به نمونه‌های اولیه مبل شزلون شد؛ مانند اینکه پایه آن به صورت منحنی است و قابلیت تکان خوردن هم دارد.

بسیاری از تغییرات مبل شزلون در طول سال‌های مختلف ایجاد شده‌اند. در واقع این نوع از مبلمان در اثر تقابل با فرهنگ‌های مختلف و تأثیرات هنری و معیارهای خاص، دچار دگرگونی در طراحی شده است. مبل شزلون غالباً به عنوان یک عضو از خانواده صندلی‌های بلند به شمار می‌رود که همان طور که اشاره شد، راحتی و زیبایی را همراه با هم برایتان به ارمغان می‌آورد.

مبل‌های شزلون برای استفاده در فضای بیرون و داخل خانه مناسب هستند و بعضی از طراحی‌ها به این منظور انجام شده است که منجر شده این مبل شکل همه‌کاره پیدا کند. با این حال، معمولاً با در نظر گرفتن موارد استفاده مبل در داخل یا بیرون از فضای خانه، طراحی‌ها از نظر مواد و پایه‌ها متفاوت هستند.