سوالات رایجی که در هنگام خریدن یک مبل راحتی باید پرسید

اگر شما قصد خرید یک مبل راحتی را داشته باشید احتمالا با این سوال رو به رو شده‌اید: در خرید یک مبل راحتی باید به چه فاکتورهایی توجه کرد؟ اغلب ما در اولین وهله طرح و رنگ آن را مورد توجه قرار می‌دهیم. اما ممکن است عوامل بسیار مهم‌تری نیز در این میان وجود داشته باشد که از آن‌ها غافل باشیم. همچنین باورهای غلطی در این مورد وجود دارد که به اشتباه در میان مردم رایج شده است. در این مقاله قصد داریم تا با پرداختن به سوالات رایجی که در هنگام خرید مبل راحتی مطرح می‌شوند، پاسخی مناسبی برای سوالات شما ارائه کنیم. برخی از این سوالات رایج عبارتند از:

مردم باید پیش از خرید یک مبل راحتی، به چه معیارهایی توجه کنند؟ طراحی و رنگ و یا...؟

اسکلت و بدنه یک مبل راحتی به مراتب اهمیت بیشتری از طراحی آن دارد. چرا که اگر ساختار بدنه یک مبل نامناسب باشد، قادر به حفظ زیبایی و طراحی بر روی خود نخواهد بود! در صورتی که چوب قاب بدنه یک مبل در کوره حرارتی خشک شده باشد، از استحکام و دوام بیشتری در طولانی مدت برخوردار خواهد بود. همچنین توجه به چفت شدن گوشه‌های مبل و جنس چوب مورد استفاده مواردی است که باید توجه ویژه‌ای بر روی آن‌ها داشت.

قاب‌هایی که از جنس چوب‌های نرم جنگلی و یا دیگر مواد کم‌کیفیت تهیه شده باشد، به مرور زمان با خمیدگی و شکستگی مواجه خواهند شد. از آن‌جایی که گوشه‌ها و اتصالات یک مبل معمولا در زیر لایه‌ای از پوشش رومبلی و کوسن پنهان می‌مانند، در هنگام خرید یک مبل راحتی حتما به بررسی دقیق آن‌ها بپردازید.

آیا پشتی با ارتفاع متفاوت در میزان راحتی یک مبل تاثیرگذار است؟

این مورد یکی از باور‌های رایجی است که در میان مردم جریان دارد. برخی بر این باورند که هرچه طول پشتی و قسمت تکیه‌گاه یک مبل ارتفاع بیشتری داشته و بدن در حالت راست‌تری قرار داشته باشد، موجب افزایش راحتی است و در مقابل برخی تکیه‌گاه‌های کوتاه‌تری را ترجیح می‌دهند. در پاسخ این سوال باید بگوییم که خیر! آسایش یک مفهوم کاملا ذهنی و انتزاعیاست و برای هر شخص ممکن است تعریف جداگانه‌ای داشته باشد. پس در هنگام خرید یک مبل راحتی باید با توجه به اندازه‌هایی نظیر طول، عرض، ارتفاع مبل و همچنین میزان ارتجاع و تورفتگی بالشتک‌ها و کوسن‌ها در هنگام نشستن بر روی آن، ایده‌آل‌ترین حالت ممکن خود را بیابید. بهترین روش برای یافتن این موضوع، آزمودن چندین مبل با مشخصات متفاوت و یافتن مقادیر ایده‌آلی برای این ابعاد و اندازه‌ها است. مجددا یادآوری می‌کنیم که انتخاب این ابعاد صرفا بستگی به سلیقه و میزان راحتی خود شما دارد. چرا که عواملی مانند قد و وزن و حتی ارتفاع گردن شما نیز در این مورد نقش خواهند داشت.

چگونه می‌توان نرمی یا سفتی مورد نظر خود را شناسایی کنیم؟

یک نشیمن مناسب از دو بخش تشکیل می‌شود: یک بخش هسته‌ای شامل یک فوم با چگالی بالا که در لایه‌ای از فوم نرم‌تر پیچیده شده است. فوم سخت‌تر باعث حفظ انسجام و دوام تشک شده و فوم نرم‌تر راحتی را برای شما به ارمغان می‌آورد. در هنگام خرید یک مبل راحتی باید به این نکته توجه کنید که تعادل مناسبی بین دو قسمت متفاوت کوسن برقرار شده باشد تا در عین حفظ انسجام و حالت در طولانی مدت، از نرمی مبل راحتی خود نیز به اندازه کافی لذت ببرید.

به جز این موارد، چه جزئیات دیگری باید مد نظر قرار گیرد؟

معمولا شیطنت و تقلب‌های فراوانی در جزئیات صورت می‌گیرد. بسیاری از تولید کنندگانی که تولید انبوه دارند صرفا پارچه و قاب را به صورت جداگانه تهیه کرده و بر روی یکدیگر مونتاژ می‌کنند. در صورتی که یک مبل راحتی مناسب، مبلی است که قاب و پارچه آن مخصوص یکدیگر طراحی و تهیه شده باشند، درست مانند یک کت و شلوار که بر تن یک شخص دوخته شده است. مهم نیست که چه‌اندازه‌ای برای تهیه این کت‌و‌شلوار هزینه شده باشد، چرا که در صورت عدم تناسب با اندام شما باز هم بدفرم به نظر خواهد رسید. در نتیجه شما میتوانید با انتخاب مبلمان از مجموعه های حرفه ای و معتبر و خرید کار با کیفیت و شرکتی در این مورد اطمینان حاصل کنید.