طراحی داخلی با نکات حرفه ای ها

اتاق نشیمن یکی از مهمترین بخشهای دکوراسیون هر خانه‌ای میباشد و طراحی اصولی آن نیاز به مهارت بالایی دارد. مهم این است که شما بتوانید فضای راحتی را بسازید و لحظات خوبی را با خانواده و دوستان‌تان در آن بگذرانید. بهتر است قبل از شروع دکوراسیون اتاق نشیمن با نکات و ترفند‏هایی که طراحان داخلی در این زمینه توصیه میکنند، آشنا شوید.

ترکیب رنگهای روشن و تیره

همانطور که می‌دانید رنگها تاثیر بسزایی در حال و هوای خانه دارند و لازم است در انتخاب پالت رنگی دکوراسیون دقت زیادی بکنید. درصورتی که فقط از رنگهای روشن و سرد استفاده کنید فضای منزلتان بی روح خواهد شد همچنین تنها انتخاب رنگهای تیره فضای نشیمن شما را مانند غار می کند لذا لازم است از ترکیب هر دو تناژ رنگی؛ تیره و روشن کنار یکدیگر استفاده شود که ظاهر داراماتیکی بوجود بیاورد

و عمق بصری ایجاد شود.

ایجاد کنتراست در دکوراسیون اتاق نشیمن

لازمه ایجاد کنتراست در فضای زندگی توجه به انواع بافت ها، متریال و اشکال مختلف آن می باشد.

بازی با بافتها

معمولا هر عنصری در دکوراسیون منزل حس و بافت خاص خود را دارد که شما با لمس سطح رویی‌شان به آنها پی میبرید. چرم، کتان، نخ، فلز، سنگ، شیشه و کاشی هر کدام بافت خاص خود را دارند و میتوانند فضای دنج و راحتی را برای شما بسازند.

کوسنهای مبل نقطهی شروع خوبی برای استفاده از بافتها در دکوراسیون اتاق نشیمن هستند. از انواع مبلمان و لوازم تزئینی مختلف استفاده کنید و بافت‏های متنوع را حتی در دوزهای کوچک به دکورتان اضافه کنید.

کار با چوب

مطمئنا چوب یکی از مهمترین متریالهایی است که شما به راحتی می‌توانید با کمک آن، حس گرمی و راحتی را به خانهتان بیاورید. روشهای زیادی وجود دارد که شما میتوانید به کمک آن چوب را به خانهتان اضافه کنید. پانلهای چوبی، میزهای کنار مبلی، قابهای عکس، پایه‏های مبل و تابلوهای هنری گزینه‏های مختلفی هستند که شما میتوانید از آن‏ها استفاده کنید.

مبلمان و لوازم جانبی

مطمئنا بیشتر فروشگاههای مبلمان امکان خرید ست کاملی از مبلمان و لوازم جانبی را به شما میدهند اما شما مجبور به انجام آن نیستید. برای اتاق نشیمنهای رسمی شما بهتر است تمامی اثاثیه‏ی اتاق را با هم مطابقت دهید اما برای فضاهای صمیمی و خودمانی می‌توانید مطابق با سلیقهی خودتان پیش روید و محیط دنج و راحتی را بسازید.

یکی از ایده‏های مطمئن برای ترکیب مبلمان در اتاق نشیمن استفاده از مبل پارچهای با صندلی‏های چرم یا بالعکس است که باعث میشود کنتراست در فضای اتاق شما به وضوح دیده شود.

انتخاب پارچه‌های بادوام

زمانی که صحبت از اثاثیه میشود، مخصوصا در مورد اتاق نشیمن که بیشترین استفاده را دارد، دوام پارچه از اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند. البته این مورد تا حدود زیادی به سبک زندگی و اعضای خانوادتان بستگی دارد. اگر شما بچهی کوچکی دارید یا اینکه از حیوانات خانگی مراقبت میکنید، بهتر است به سمت مبلمانی با پارچه مبلی تیره رنگ و بادوام بروید.

معمولا همهی ما بین انتخاب مبل چرمی و پارچه ای مردد هستیم. شما باید با توجه به سبک زندگی خودتان مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. چرم گزینه‏ی عالی برای مبلمان می‌باشد که بسیار مقاوم بوده و می‌توانید به راحتی لکه‏ها را از سطح آن پاک کنید. اما با این حال مبلمان چرم همیشه در معرض خط و خش است و نسبت به مبلمان پارچهای راحت‌تر خراشیده میشود. پارچه جین و مخمل گزینه‏های دیگری هستند که می‌توانند فضای گرم و پذیرایی را بسازند.

رنگهای پرجنب‌وجوش

با اینکه رنگهای پرجنبوجوش مثل قرمز و نارنجی میتوانند باعث بی‌قراری و بهمریختگی اعصاب شوند اما از طرف دیگر فضاهای خنثی نیز می‌توانند شما را کسلکنند. سعی کنید به مقدار کمی از رنگ‏های جسورانه در پالت رنگی خنثی و آرامشبخش خود استفاده کنید و فضای جذاب و باطراواتی بسازید.

اگر در مورد انتخاب رنگهای بولد شک دارید، می‌توانید از طیف‌های مهتلف آبی که معمولا با هر دکوراسیونی به خوبی هماهنگ میشود، استفاده کنید.

فرش و قالیچه

الگوها یکی از ابزارهای قدرتمند طراحی داخلی هستند که می‌توانند جذابیت بصری خاصی به اتاق‌ نشیمنتان دهند و باعث شوند که لکهها و کثیفی کمتر بنظر برسند. شما میتوانید با انتخاب فرش مناسب الگوهایی را به پالت رنگی خنثی‌تان اضافه کرده و حس و حال گرمی را به اتاقهای معاصرتان دهید.

میز و صندلیهای متحرک

با انتخاب میز، چهارپایه، عسلی و صندلی‏های عثمانی سبک می‌توانند آن‌ها را به راحتی حرکت دهید و چیدمانهای متنوعی داشته باشید.

رعایت فاصلهها

مهم نیست که چقدر اتاق نشیمن شما بزرگ است، شما باید با رعایت فاصلهی بین میز و صندلیها بتوانید فضای نشیمن راحت و صمیمی را برای گفتگو فراهم کنید. فاصله‏ی مناسب صندلیها برای یک دورهمی و گفتگوی راحت حدود ۸ فوت است به این معنی که قطر فضای نشیمن شما باید (فاصله‏ی بین مبل و صندلیها) باید ۸ فوت باشد. یک مبل ال بزرگ ۱۲ نفره برای مهمانیها گزینه‏ی بسیار عالی می‌باشد اما اگر می‌خواهید که اتاق نشیمن دنج و راحتی داشته باشید، بهتر است که از قطعات مبلمان کوچکتر استفاده کنید.

فضای دنج

و به عنوان نکته‏ی آخر پیشنهاد می‌کنیم که زیاد دکوراسیون اتاق نشیمن را سخت نگیرید. ایده‏های مختلف مثل دیوار گالری هنری، کوسن‌های رنگی، سبدهای حصیری و ...  را در دکورتان استفاده کنید و فضای گرمی را برای خودتان بسازید.