سرویس خواب چه رنگی بخرم؟

انتخاب رنگ سرویس خواب شاید از پیچیده ترین مسائلی باشد که ذهن خریداران کالای خواب را به خود درگیر می کند.  با توجه به اینکه سرویس خواب از قطعات زیادی مانند تخت، دراور، میز آرایش و ... تشکیل شده و بیشتر دکوراسیون اتاق را تحت پوشش قرار می دهد و همچنین، پر جلوه ترین و ضروری ترین وسیله در اتاق خواب محسوب می شود، انتخاب رنگ آن بسیار مهم است و تاثیر بالایی روی  جلوه  و زیبایی اتاق خواب می گذارد.
حال با توجه به اهمیت بالای رنگ  سرویس خواب، بهتر است ما چه رنگی را برای سرویس خواب خود انتخاب کنیم؟
بسیار خوب! بهتر است برای رهایی از این کلافگی و یافتن پاسخ مناسب، راهکارهای پیشنهاد شده ی ما را تا انتها با دقت بخوانید.

آیا رنگ سرویس خواب بر کیفیت خواب افراد تاثیر می گذارد؟

بله، رنگ سرویس خواب  بر خلق و خوی و خواب افراد تاثیر بسیاری می گذارد. در علم روانشناسی یک مبحث کامل به مطالعه ی اینکه ، چگونه رنگ بر روی درک ما، خلق و خوی و حالت های ذهنی ما تاثیر می گذارد، اختصاص داده شده است پس قبل از شروع دکوراسیون اتاق خواب و انتخاب رنگ برای سرویس خواب خود، برای کسب اطلاعات، در مورد گزینه های انتخاب رنگ بیشتر وقت بگذارید.

در مورد رابطه ی رنگ ها با بدن انسان بیشتر بدانید:

روانشناسی رنگ و عکس العمل بدن ما نسبت به آن پیچیده است. کمی تغییر در یک رنگ تفاوت زیادی در روحیه ی ما ایجاد می کند. همه ی ما می دانیم که بدن ما در طول زمان به محرک های جدید پاسخ های متفاوتی نشان می دهد.
آشنایی با تاثیر رنگ ها و استفاده از آن ها در جای مناسب، یکی از اصلی ترین نکات در دکوراسیون داخلی است. زیرا رنگ ها، مهم ترین نقش در طراحی و دکوراسیون داخلی را بر عهده دارند.

بهتر است قبل از انتخاب رنگ سرویس خواب خود در مورد خاصیت رنگ ها بیشتر بدانید.
رنگ ها معنی دار بوده و منعکس کننده ی نوع احساس ما هستند. استفاده از چرخه ی رنگ و تلفیق آن ها با یکدیگر، شما را به ایده ای که در ذهن دارید نزدیک می کند. برای طراحی دکوراسیون و تغییر  فضایی که در آن قرار دارید، باید در انتخاب رنگ و تلفیق آن ها با هم  مهارت پیدا کنید.

آشنایی کلی با رنگ ها:

رنگ ها به سه دسته ی گرم، سرد و خنثی تقسیم می شوند:
•    رنگ های گرم مانند: قرمز نارنجی، زرد، صورتی و ...
•    رنگ های سرد مانند: آبی ، سبز، فسفری و ...
•    رنگ های خنثی مانند: سیاه و سفید
•    رنگ بنفش بسته به درصد رنگ تشکیل دهنده هم می تواند گرم و هم می تواند سرد باشد. در صورتی که رنگ آبی آن بیشتر باشد سرد و در صورتی که رنگ قرمز آن بیشتر باشد گرم خواهد بود.
رنگ های گرم با تولید آدرنالین موجب بالا رفتن فشار خون، افزایش تنفس، ایجاد حرارت و گرما در بدن ما می شوند.
رنگ های سرد باعث، پایین آمدن ضربان قلب ، دمای بدن و ایجاد حس ریلکس بودن و حس سرما می شوند.
با دقت به موارد گفته شده، می توان به راحتی فهمید که رنگ های گرم احساس بیشتری ایجاد می کنند و رنگ های سرد به انسان آرامش بیشتری خواهند داد.  حال زمان آن رسیده است که در دکوراسیون منزل، از ویژگی رنگ ها به نفع خود، استفاده کنید.

چه رنگ سرویس خوابی بهتر است؟!

بهتر است قبل از پاسخ به این موضوع به این نکته توجه داشته باشید که شما در هنگام خرید سرویس خواب انتخاب های مختلفی دارید. ممکن است بخواهید یک سرویس خواب نوجوان یا نوزاد تهیه کنید و یا حتی در جستجوی یک سرویس خواب برای جهیزیه خود باشید. بنابراین به کاربرد رنگ های مختلف توجه داشته باشید.

تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون اتاق خواب:

رنگ سبز به دلیل آرامش بخش بودن، برای اتاق خواب بسیار مناسب است. تلفیق رنگ سبز با رنگ نقره ای یا بنفش باعث جلوه ی بیشتر این رنگ می شود و همچنین  نشان دهنده ی رفاه و غنی بودن است.
رنگ سبز را می توان با زرشکی، زرد، صورتی پرنگ نیز تلفیق کرد.
استفاده از رنگ سبز برای سرویس خواب، آرامش، آسایش، خنکی، احتیاط، اعتدال، تعادل و آرامش اعصاب را همراه دارد.

قهوه ای هیچوقت از مد نمی آفتد!

رنگ قهوه ای خونسردی، گرمی ، ایمنی، اطمینان و پایداری را می رساند. زیبایی این رنگ بستگی به هماهنگی آن با سایر وسایل اتاق دارد. تلفیق رنگ قهوه ای با صورتی کثیف ، بسیار خیره کننده است.
شما می توانید رنگ سرویس خواب خود را تلفیقی از رنگ قهوه ای با رنگ ها سفید یا زرد یا صورتی کثیف انتخاب کنید.
نکته ی قابل توجه در مورد رنگ قهوه ای این است که، این رنگ هیچ گاه از مد نمی افتاد.

آبی یک ساحل ایده آل!

تلفیق  رنگ آبی و زرد برای سرویس خواب، ساحلی ایده آل را تداعی می کند. همچنین تلفیق این رنگ با رنگ زرد، سبز نعنایی،  صورتی کم رنگ محیطی بی سرو صدا و آرامش کامل را برای شما فراهم می کند.
رنگ سرویس خواب در صورت آبی بودن، موجب کاهش تنفس، کاهش فشار خون، ایجاد محیطی بی سرو صدا و افزایش میزان خواب می شود همچنین  حس وفاداری، مسئولیت و محافظه  کاری را نیز افزیش می دهد.

پیچیدگی با زرد!

رنگ زرد یک رنگ پیچیده و نشانه ی ارتباط،  توجه، مناظره و حکمت است. معمولاً زرد یاد آور صبح یا ظهر است. استفاده از این رنگ، البته نه خیلی تند ( رنگ طلایی ) بیشتر برای اتاق ناهار خوری استفاده می شود.
استفاده از سرویس خواب کرم نباتی به دلیل شاد بودن، برای اتاق نوزاد، مناسب است. از آنجا که رنگ زرد، رنگ مثبتی است، برای اتاق نوجوان نیز مناسب است و حافظه را تقویت کرده و به مطالعه کمک می کند. البته به شرط اینکه رنگ زرد با رنگ دیگری تلفیق شده باشد.
عنوان کردن این نکته دراین جا ضروری به نظر می رسد: به کار بردن رنگ زرد به تنهایی در یک محیط باعث تند مزاجی و بداخلاقی افراد می شود. تحقیقات نشان داده کودکان دراتاق های زرد، بیشتر گریه می کنند، بنابراین مقدار زیاد رنگ زرد در یک محیط باعث ایجاد احساس ناراحتی و اضطراب می شود، سعی کنید آن را با رنگ های دیگر تلفیق کنید.

مشکی خنثی

مشکی یک رنگ خنثی و نشانه ی شان، مقام، قاطعیت، برجسته بودن و محصور بودن است. تلفیق رنگ مشکی با رنگ های، سفید، نقره ای، طلایی و مسی فوق العاده است. در صورتی که رنگ سرویس خواب شما تلفیقی از مشکی و سفید باشد، به خاطر تضادی که ایجاد می کند، فضاهای کوچک را بزرگ تر نشان می دهد.

قرمز آتشین!

رنگ قرمز نشانه ی علاقه، آتش، صمیمیت و شجاعت است. اما این رنگ برای سرویس خواب مناسب نمی باشد، زیرا قرمز پرخاشگری،  فشار خون  و میزان تنفس را زیاد و خواب و آرامش را کم می کند.

بنفش باشکوه

رنگ بنفش نشانه ی آرام بودن، سلطنتی و باشکوه بودن می باشد و باعث کم شدن فشار خون و ترشح غدد می شود. بنفش رنگ خلاقی است و اگر در کنار رنگ زرد قرار بگیرد جلوه ی خاصی دارد. اما  با آنکه بنفش رنگ باشکوهی است، در دکوراسیون داخلی کمتر استفاده می شود و بیشتر به شکل کم رنگ یا یاسی مورد استفاده قرار می گیرد.
از رنگ بنفش به علت ملایم و آرام بخش بودن بیشتر در اتاق خواب دخترها استفاده می شود.

صورتی دخترانه:

رنگ صورتی نشانه ی ظرافت و احساسی بودن است و باعث ایجاد صمیمیت و آرامش می شود. اما غالبا از این رنگ برای سرویس خواب دختر بچه ها استفاده می شود.

سرویس خواب عروس را چه رنگی انتخاب کنیم؟

سرویس خواب یکی از مهم ترین خرید های یک عروس و داماد برای شروع زندگی مشترک، می باشد که معمولاً  زوجین در انتخاب آن وسواس زیادی هم به خرج می دهند.
سرویس خواب عروس معمولا از قطعاتی مانند، یک تخت دو نفره، دو عدد پا تختی، یک دراور، یک میز آرایش همراه صندلی و آینه تشکیل شده است. با توجه به این تعداد زیاد، شکی نیست که  انتخاب نوع و رنگ سرویس خواب و نحوه ی چیدمان آن می تواند دکوراسیون کلی اتاق خواب را تعیین نمایید.
حال اگر این مورد را هم به موارد قبلی اضافه کنیم که،  بیشتر عروس و دامادهای عزیز در سال های اولیه زندگی، اجاره نشین هستند، انتخاب سرویس خواب سفید برای این عزیزان می¬تواند مناسب ترین گزینه باشد. زیرا:
•    رنگ سفید به سادگی با تمامی رنگ ها ست می شود در صورتی که  اتاق خواب ها  در خانه های مختلف دارای رنگ های متفاوتی باشند، سرویس خواب با رنگ سفید به راحتی با رنگ این اتاق ها ست می شود.
•    رنگ سفید در فضاهای کوچک بسیار خوب جواب می دهد و باعث می شود اتاق خواب نمای بزرگ تری داشته باشد.
•    در شروع زندگی مشترک، رنگ سفید می تواند پیام آور زندگی شاد و خوشبخت برای ادامه ی راه باشد.

و اما کلام آخر:
از نظر علم روانشناسی رنگ، بهترین رنگ برای سرویس خواب سبز می باشد و بعد از آن، انتخاب رنگ هایی مانند سفید، آبی و بنفش توصیه می شود.
این رنگ ها باعث از بین رفتن استرس و ایجاد آرامش و شادابی در افراد می شوند
بدترین رنگ های انتخابی  برای سرویس خواب، قرمز، زرد و نارنجی می باشند. این رنگ ها باعث بالا رفتن فشار خون، افزایش خشونت  و از بین رفتن آرامش و کم خوابی می شوند.