اگر خانه کوچک دارید این مبلمان را هرگز نخرید!

هر فردی برای خانه خود آرزوهایی دارد و با توجه به آنچه در اطراف دیده است و همچنین مد روزی که در تلویریون هم دنبال می شود، دوست دارد که مبلمان خاص را در خانه خود استفاده کند. برخی هستند که فقط دوست دارند به آنچه مد نظرشان است عمل کنند و به فضای موجود هیچ توجهی نمی کنند. شاید دنبال کردن آرزوها و رسیدن به هدف برای آنها اولویت داشته باشد، ولی نباید برای این هدف، همه چیز را فدا کرد.

مبلمان لوکس

سبک لاکچری و لوکس در مبلمان یعنی وجود بدنه های بزرگ و منبت کاری شده، رنگ سفید، طلایی و نقره ای و پشت مبلی های بلند و مرتفع. زیبای  این مدل از مبل ها را همه کامالا درک می کنند ولی آنچه در مورد خرید این مبل باید در نظر گرفت، این است که این مبلمان مناسب فضای کوچک خانه نیست. به غیر از اینکه مبلمان لوکس فضای به خودی خود بیشتر از مبلمان مدرن اشغال می کنند، نیاز به فضای کافی بین هر کدام از مبل ها دارند تا مدل خود را به خوبی نمایان کنند. در صورتی که در فضای کوچک و تنگ از مبلمان لوکس کلاسیک استفاده کنید، ممکن است مجبور شوید آنها را به دیوار بچسبانید و در این صورت بدنه چوبی آنها بخ دیوار آسیب می زند.

مبلمان چستر

مبل چستر نوعی از مبلمان چرم هستند که دسته های چرم هم دارند. در طراحی این مبلمان دکمه هایی از جنس پارچه خود و یا به رنگهای طلایی، نقره ای و سیاه روی بدنه مبلمان قرار دارند که از ویژگی های اصلی شناسایی مبل چستر محسوب می شوند. این نوع از مبلمان هم مناسب دکوراسیون خانه کوچک نیست. مانند مبلمان لوکس، مبل چستر هم برای اینکه مدل خود را به رخ بکشد، باید در فضایی خلوت و به دور از دیگر وسایل قرار گیرد.

صندلی راک

صندلی رتک یا همان صندلی گهواره مانندی که اغلب در فیلم های خارجی و در کنار شومینه قرار می گیرند، بسیار محبوب هستند. یکی از مشکلاتی که این نوع مبلمان دارد این است که یا در خانه آواره است و فضای مخصوص به خودش را ندارد و یا اگر فضای خاصی هم داشته باشد، باید اطرافش تا فاصله ای مشخص خالی باشد تا در اثر تکان خوردن و حرکت گهواره ای، مانعی سد راهش قرار نگیرد. اگر علاقه دارید از این نوع مبلمان در خانه خود استفاده کنید، به دنبال مدل های جدید و جمع و حور آن بگردید.

مبل با پارچه رومبلی طرحدار

در دکوراسیون خانه کوچک ، کمبود فضا باعث می شود لوازم و مبلمان در کنار هم و با فاصله کمی قرار گیرند. در این حالت است که شلوغی، آشفتگی و هرج و مرج می تواند فضای خانه را تحت تاثیر قرار داده و در صورت انتخاب اشتباه زحمات شما برای دکوراسیون بهتر را تحت تاثیر قرار دهد و به بی نظمی بکشاند.

برای خرید مبل در خانه کوچک از پارچه رومبلی طرحدار استفاده نکنید. طرح و نقش بر روی مبل حتی اگر مبل ساده و مدرن هم باشد، اینگونه به نظر نمی رسد. در واقع طرح و نقش پارچه باعث شلوغ شدن فضای خانه می شود و می تواند همه آمال و آرزوها را بر باد دهد.

مبل به رنگ تیره

رنگ های تیره باعث بسته شدن فضا و کوچکتر به نظر آمدن آن می شود. پس برای دکوراسیون خانه کوچک به سراغ رنگ های تیره نروید. حتی اگر مبلمان در ابعاد کوچک و مناسبی برای نشیمن باشد، این رنگ تیره تاثیر آن را ختثی کرده و بر فضا چیره می شود. پس به جای استفاده از رنگ های تیره، به سراغ رنگ هایی بروید که باعث روشن تر شدن فضای خانه می شود. رنگ های روشن و ملایم در این دسته قرار می گیرند.

میز و صندلی ناهار خوری بزرگ

اصراری نیست وقتی که فضای کافی ندارید از میز و صندلی غذاخوری بزرگی استفاده کنید که در صورت دعوت مهمان، همگی دور یک میز جمع شوید. البته که این یک حالت ایده آل است ولی دیگر این روزها همه مهمان ها هم فضای کوچک شما را درک می کنند و راضی نیستند بخاطر یک شب خود را همیشه در تنگنا قرار دهید. پس بهتر است به جای این کار به تعداد اعضای خانه یک میز کوچک و جمع و جور تهیه کنید تا بتوانید در مهمانی هم از آن به عنوان میز پذیرایی و چیدن غذاهای خوشمزه استفاده کنید.

صندلی اضافی در کنار مبل ال

یکی از بهترین مبلمان برای دکوراسیون خانه کوچک ، مبلمان ال است. این نوع فضای کمی اشغال می کند و تنها کافی است یک گوشه از خانه را برای آن در نظر بگیرید. ولی نکته اشتباه اینجا به وجود می آید که در کنار مبلمان ال بخواهید صندلی یا مبل تک تهیه کنید تا فضای خانه را گرمتر کنید. به هیچ وجه به دنبال این کار نروید چون در حق مبل ال خیانت کرده و ماهیت آن را زیر سوال می برید. اگر فضای خانه کوچک شما با استفاده از مبل ال از یک سمت باز شده باشد، با این کار به دست خودتان فضا را می بندید و آن را کوچکتر می کنید.

ست کامل مبلمان

فضای کوچک تعاریف مختلفی دارد. این شما هستید که فضای مثبت برای چیدمان مبل در خانه تان را به خوبی می شناسید. گاهی جتی یک نیم ست هم برای فضای خانه شما کافی است. امتخاب مبل نیم ست در صورتی مناسب است که تعداد افراد خانه کم باشد و بتواند فضای نشستن را برای تک تک افراد تامین کند. از آن سو در فضای کوچک هیچ لزومی ندارد که با خرید ست کامل مبل، فضا را از آنچه که هست کوچکتر کنید. چنانچه شما از وسایل کمتری در خانه استفاده کنید، حتی می توانید فضا را از آنچه که هست بزرگتر نشان دهید. اگر حس کردید که نیاز است از فضای نشستن را زیاد کنید، چند پوف کوچک که به سادگی جابه جا هم می شود، گزینه های بهتری محسوب می شوند. این پوف ها را می توانید اگر لازم ندارید روی هم و در گوشه ای از خانه نگهداری کنید.