روش ها و نکات مختلف شست‌وشوی مبلمان

نگهداری و شست‌وشوی مبلمان پارچه‌ای

برای شست‌وشوی مبل‌های پارچه‌ای بهترین راه استفاده از شامپو فرش است. کافی است در یک ظرف مقداری شامپو فرش ریخته و با یک پارچه نرم ولی مقاوم مبلمان را شست‌وشو دهید.
 در مورد استفاده از شامپو فرش برای نظافت مبلمان هم  ذکر این نکته لازم است که این محصولات، آلودگی را از بین می‌برند اما چون مبل پس از شامپو فرش کشیدن، دیگر آب‌کشی نمی‌شود و در آن باقی می‌ماند و خشک می‌شود، این می‌تواند باعث پخش ذرات آلودگی در سطح مبل شود. در نتیجه بهتر است بعد از شامپو کردن مبل‌ها، با یک بخارشو یا جاروبرقی معمولی، ذرات آلوده روی مبل‌ها را از بین ببرید.

برای شستشوی قسمت پارچه ای مبل با شامپو فرش بهترین کار این است که قبل از شستشوی کامل مبلمان، قسمتی از مبل را شسته و اطمینان حاصل کنید که پارچه مبل رنگ ندهد. البته اگر جنس پارچه‌ مبل مخملی باشد نیازی به شامپو کشی و شست‌وشو ندارد و کافی است با یک پارچه گرد و غبار روی مبل را بزدایید .

برای پاک کردن قسمت‌های چوبی مبل هم بهتر است از پارچه خشک یا پارافین استفاده کنید؛ اما هنگام استفاده از پارافین نهایت دقت را کنید تا پارچه به پارافین آغشته نشود.

برای شست‌وشوی مبل‌هایی که از ترکیب چرم و پارچه ساخته شده‌اند نیز بهتر است نهایت دقت را داشته باشید، زیرا هر قسمت باید به شیوه‌ای که توضیح داده شد پاکسازی شود.

به بخار شوی اعتماد کنید، زیرا استفاده از بخارشور یکی از راهکارهای مناسب برای شست وشوی مبلمان خانگی است. البته باید میزان و شدت بخار را باید بسنجید. بخار متصاعد شده از دستگاه بخارشوی به‌وسیله مقدار اندکی آب تولید می‌شود و همین حجم اندک باعث می‌شود رطوبت کم و بخار با حرارت بسیار بالا درون سطوح و درزها نفوذ کند و به تمیزی آنها منجر شود. این بخار معمولا برای سطوح هایپرآلرژن هم قابل استفاده است و چون در آن از هیچ ماده شوینده شیمیایی استفاده نمی‌شود، خطری برای مبتلایان به آلرژی در بر ندارد. علاوه‌بر این حرارت بالای این بخار می‌تواند قارچ‌ها و باکتری‌های مبلمان را از بین ببرد و خانه‌تان را عاری از آلرژی کند.

از بین بردن لکه‌های گوناگون از روی مبل

لکه‌های روی مبل انوع گوناگونی دارند. ممکن است روی مبل شما لکه چربی یا شیمیایی یا جای رد قلم و خودکار مانده باشد. حتی ممکن است مبلمان شما به وسیله سیگار سوخته باشد. باید بگوییم که این مشکلات قابل رفع است و بهتر است با توجه به وضع اقتصادی فعلی فکر خرید سرویس جدید را در اولویت آخر قرار دهید و به سراغ شوینده و پاک کننده‌ها بروید.البته هرکدام از این لکه‌ها روی هر پارچه مبلی خاص به شیوه‌ای متفاوت پاک می‌شود که در این قسمت ما به‌طور جداگانه در این مورد توضیح می‌دهیم:
 اثر سوختگی سطحی یا زردی سیگار را هم می‌توانید با یک حبه قند از بین ببرید.

روش کار ساده است. قند را روی لکه بمالید و آن قدر این کار را ادامه دهید تا پاک شود.همچنین اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می‌توانید با آبلیمو آن را پاک کنید.

اگر جنس رویه مبل شما از پارچه کرکدار است با کمی شیر آن را خیس و با مقداری پنبه لکه آن را پاک کنید و در آخر با آب و صابون لکه شیر را هم از بین ببرید.

لکه جوهر روی مبل را هم می‌توان از بین برد.مراحل کار به این ترتیب است؛ اول آن را خیس کنید و کمی نمک روی لکه بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید. راه دیگری هم وجود دارد، ابتدا محلول گلیسیرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودردستی رویه مبل را شست‌وشو دهید.

برای پاک کردن لکه چربی روی مبل هم میتوانید از دستمال آغشته به محلول نمک و الکل کمک بگیرید. 

در صورت ابریشمی بودن پارچه مبل راه ساده‌تری هم وجود دارد. میتوانید با یک برگه کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.
و نکته آخر اینکه لکه‌برهای شیمیایی و آماده مصرف در فروشگاه‌ها وجود دارد که با خریدن آنها می‌توانید برخی لکه‌ها را پاک کنید. برای استفاده از این لکه‌برها حتما به روش مصرف آن دقت کنید و موقع کار استفاده از دستکش را فراموش نکنید ضمنا قبلا تحقیق کنید که این مواد موجب آسیب پارچه یا چرم مبل نشود.

سایر موارد

1- گاهی لکه روی مبلمان به هیچ وجه پاک نمی‌شود. در چنین شرایطی اگر به فکر تعویض مبلمان نیستید، می‌توانید رویه مبلمان را تعویض کنید.اگرچه این کار نیز هزینه زیادی می‌طلبد اما در هر حال کمتر از هزینه تعویض مبلمان خواهد بود.

2- برای پاک کردن سطوح چوبی یا میز و صندلی‌ها به هیچ وجه از مواد شوینده استفاده نکنید. بهترین راه برای پاک کردن این سطوح دستمال خشک یا کمی مرطوب است. برای درخشان شدن این سطوح هم می‌توانید پس از زدودن گرد و غبار از پارافین استفاده کنید.

3- برای جلوگیری از لک شدن یا کثیف شدن پارچه مبلمان بهتر است در طول سال از رویه یا لباس‌های مبل که این روزها در انواع گوناگونی در بازار وجود است، استفاده کنید. این کار ضمن جلوگیری از کثیف شدن پارچه مبل به طولانی شدن عمر آن هم منجر می‌شود.

نگهداری و شست‌وشو و گردگیری مبلمان چرمی

برای اینکه مبلمان چرمی تمیز و نرم بماند، مرتب آن را گرد‌گیری کنید و گاه به گاه سطح آن را به وسیله واکس مخصوص چرم پاک کنید. هرگز مبلمان چرمی را با پاک‌کننده‌های شیمیایی شست‌وشو ندهید؛ زیرا با این کار در جهت از بین بردن مبلمان قدم برداشته اید. توصیه می‌شود هر هفته از دستمال خشک و جاروبرقی برای تمیز کردن مبل استفاده کنید و به محض ریختن مواد غذایی آن را تمیز کنید.

مبلمان و کاناپه‌های چرمی را از منابع گرمازا مانند رادیاتور و آتش روباز شومینه دور نگه‌دارید، چراکه گرمای زیاد موجب خشک و شکننده شدن چرم می‌شود.

گوشه‌های مبل را جاروبرقی بزنید و آنها را همیشه تمیز نگه دارید. جمع شدن گرد و خاک در گوشه‌های مبل چرمی موجب می‌شود این گرد و خاک‌ها به چرم نشسته و از آن جدا نشوند.
از آب زیاد، حلال‌های تمیزکننده، صابون یا آمونیاک برای شست‌وشوی مبل چرمی استفاده نکنید. 

از جمله اشتباهات افراد استفاده از آب زیاد و صابون برای تمیز کردن مبلمان چرمی است. این روش باید صددرصد کنار گذاشته شود؛ چون سطح چرم را به مرور از بین می‌برد و باعث ایجاد ترک و شکستن آن می‌شود. همچنین بهتر است از تمیزکننده‌ها و حلا‌ل‌های قوی مانند آمونیاک استفاده نکنید. آنها رنگ چرم را از بین می‌برند و موجب سفیدی رنگ چرم در کارهای چرم رنگی میشوند. حتی در صورت وجود لکه از مقدار خیلی کمی آب استفاده کنید و نگذارید رطوبت آب روی چرم باقی بماند.